بین الملل

ادعای زلنسکی درباره توافق با فرانسه برای آموزش خلبانان

ادعای زلنسکی درباره توافق با فرانسه برای آموزش خلبانان

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ولودیمر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین ادعا کرد که توافق مهمی را برای آموزش خلبانان ارتش این کشور در فرانسه به دست آورده است.

زلنسکی شامگاه یکشنبه بعد از دیدار و گفت‌وگو با «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در مولداوی، گفت: «توافق بسیار مهمی درباره آموزش خلبانان ما در فرانسه حاصل شده است».

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، وی در پیامی ویدئویی به مردم اوکراین مدعی شد: «مجموعه جنگنده‌های مدرن ما در حال قوی‌تر شدن است».

رئیس جمهور اوکراین اما در مورد اینکه چه آموزشی قرار است به خلبانان ارتش این کشور در فرانسه داده شود، توضیح بیشتری نداد.

طبق این گزارش، زلنسکی همچنین افزود که او و ماکرون درباره اقداماتی که فرانسه می‌تواند برای کمک به حفاظت از شهر و منطقه اودسا، به عنوان یکی از بنادر مهم صادرات غلات، انجام دهد، صحبت کرده‌اند.

به نوشته رویترز، ارتش فرانسه جنگنده «اف-۱۶» در اختیار ندارد که خلبانان اوکراینی بتوانند در این کشور برای پرواز با آنها آموزش ببینند. با این حال این کشور دارای هواپیماهای جنگی رافال و جت‌های نسل قبلی میراژ-۲۰۰۰ است.

وزارت خارجه فرانسه ماه گذشته میلادی اعلام کرده بود که حمایت نظامی خود از اوکراین را به ویژه در تقویت قابلیت‌های دفاع هوایی افزایش خواهد داد.

در همین راستا، وزارت دفاع اوکراین با انتشار فیلمی از زلنسکی در حال امضای یک موشک که به جنگنده سوخو-۲۴ متصل شده، اعلام کرد که موشک‌های دوربرد فرانسوی به کی‌یف رسیدند. (جزئیات بیشتر)

پایان پیام/