بین الملل

حمله ایران شکست بزرگ سیاست بازدارندگی اسراییل و آمریکا بود

حمله ایران شکست بزرگ سیاست بازدارندگی اسراییل و آمریکا بود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، در ادامه واکنش‌ها در آمریکا به حمله موشکی ایران به رژیم صهیونیستی، «جان بولتون»، مشاور سابق امنیت ملی ریاست جمهوری آمریکا در دوران ترامپ گفته است که حمله اخیر ایران شکست بزرگ سیاست بازدارندگی اسرائیل و ایالات متحده بود.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید حمله اخیر ایران به اسرائیل را شکست سیاست بازدارندگی اسرائیل و ایالات متحده خواند و گفت، اسرائیل باید در پاسخ به حمله ایران، امکان عملیات علیه برنامه هسته‌ای ایران را بررسی کند.

پیش از این و یک روز پس از حمله موشکی و ترکیبی ایران علیه رژیم صهیونیستی، یک مقام ارشد آمریکایی اعتراف کرده بود که حداقل ۴ موشک بالستیک ایرانی به پایگاه هوایی نقب اصابت کرده است.

این مقام ارشد آمریکایی افزوده بود که موشک‌های ایرانی به باند فرودگاه و تأسیسات انبار پایگاه هوایی نقب اصابت کرده و خساراتی را به بار آوردند.

در این گزارش همچنین به نقل از مقامات آگاه آمریکایی گفته شده که ۵ موشک دیگر هم به پایگاه هوایی نواتیم اصابت کرد و براثر اصابت این موشک‌ها، یک هواپیمای ترابری C۱۳۰ آسیب دید.

براساس اظهارات منابع آمریکایی می‌توان نتیجه گرفت که در حمله موشکی ایران حداقل ۹ موشک به پدافند هوایی اسرائیل نفوذ کرده که این موشک‌ها نیز به دو پایگاه هوایی نقب و نواتیم آسیب رسانده‌اند.

از سوی دیگر، روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز در گزارشی به نقل از یک مقام اسرائیلی گفته است به نظر می‌رسد اسکادران پهپادهای ایرانی که به اسرائیل هجوم آوردند، برای بررسی واکنش‌های اسرائیل و ردیابی مکان‌ها و مسیرهای سامانه‌های پدافندی و دفاعی ارتش اسرائیل طراحی شده بودند.

در گزارش فایننشال تایمز به یک موضوع دیگر هم اشاره شده و آن اینکه یک مقام اسرائیلی اعتراف کرده است که با نزدیک شدن موشک‌های ایران به آسمان اسرائیل، هواپیمای اختصاصی بال صهیون (صهیون وینگ) که هواپیمای رسمی بنیامین نتانیاهو به عنوان نخست‌وزیر و همچنین هواپیمای رسمی رئیس رژیم اسرائیل است، از پایگاه هوایی نواتیم بلند و به جای دیگری منتقل شده است.

در این گزارش گفته نشده که هواپیمای اختصاصی نتانیاهو پس از پایگاه هوایی نواتیم در کجا مستقر شده تا از حملات موشکی ایران در امان باشد.

روز گذشته شبکه المنار به نقل از منابع آگاه اعلام کرده بود که ایران پایگاه هوایی نواتیم در جنوب فلسطین اشغالی را با ۱۵ موشک هدف قرار داده است. منبع مذکور اشاره کرد که در پی این حمله، خسارات زیادی به این پایگاه وارد شده و به طور کلی از روند فعالیت خارج شده است.

حمله ایران به رژیم صهیونیستی باعث خشم زیاد آمریکایی‌ها شده است و شبکه ۱۴ تلویزیون رژیم صهیونیستی در این ارتباط بیان کرد: باید اذعان کرد که بازدارندگی ایالات متحده آمریکا در نتیجه حمله اخیر ایران علیه اسرائیل ضربه مهلکی خورد.

همچنین رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند که ایران تابوی چند دهه‌ای عدم حمله از خاک ایران به سرزمین‌های اشغالی را شکست.

گفتنی است ایران شب گذشته در واکنش به حمله تروریستی رژیم صهیونیستی به کنسولگری تهران در دمشق حمله‌های ترکیبی موشکی و پهپادی گسترده‌ای را علیه اهدافی معین در سرزمین‌های اشغالی انجام داد. سپاه پاسداران در این عملیات ده‌ها پهپاد و موشک را علیه اهداف مهمی در سرزمین‌های اشغالی شلیک کرد.