داخلی

انسجام مردم، فرماندهی داهیانه امام و پای کار بودن ارتش، عامل غلبه بر دشمن بعثی بود

انسجام مردم، فرماندهی داهیانه امام و پای کار بودن ارتش، عامل غلبه بر دشمن بعثی بود
پیشکسوت نیروی پدافند هوایی ارتش گفت: انسجام مردم، فرماندهی داهیانه امام خمینی (ره) و پای کار بودن تمام نیروهای ارتش در تمامی نیروها، عامل غلبه بر دشمنان در دوران هشت سال دفاع مقدس بود.
به گزارش روابط عمومی ارتش، امیر سرتیپ دوم اباذر جوکار، پیشکسوت نیروی پدافند هوایی ارتش، با حضور در بیست و ششمین دوره‌ی هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی، ضمن اشاره به تاریخ تأسیس و تحول نیروی پدافند هوایی ارتش گفت: مهم‌ترین نقش نیروی پدافند هوایی ارتش در دوران منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی را می‌توان در تأمین امنیت پرواز هواپیمای امام راحل (ره) هنگام بازگشت به کشور دانست.
وی افزود: پس از این مسئولیت خطیر و ارزشمند، نیروی پدافند هوایی به مثابه‌ بخشی از نیروهای مسلح کشور، مسئولیت حراست از مرزهای هوایی کشور را برعهده داشت و توانسته بود در فاصله‌ کمتر از دو ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نخستین تجاوزات هوایی و زمینی رژیم بعث عراق به نواحی غربی کشور را خنثی ساخته و پاسخ متقابل دهد.
امیر سرتیپ دوم جوکار تصریح کرد: حدفاصل ماه‌های فروردین 1358 تا آغاز جنگ تحمیلی در 31 شهریور سال 1359، نیروی پدافند هوایی نزدیک به 220 بار علیه تجاوزات نیروی هوایی ارتش بعث عراق واکنش نشان داد و با آغاز نخستین هجوم گسترده ارتش صدام جنایت‌کار به کشور، توانست در همان روز اولیه‌ نبرد، پنج هواپیمای رژیم بعثی را سرنگون سازد و در پشتیبانی از نیروی هوایی، عملیات کمان 99 را با هدف از بین بردن توان رزم هوایی دولت عراق با موفقیت پشت سر بگذارد.
وی با اشاره به نقطه عطف بودن عملیات‌های چهارگانه‌ آزادسازی استان خوزستان، تأکید کرد: نیروی پدافند هوایی توانست در طی این عملیات‌ها، بیش از 230 هواپیمای دولت بعث عراق را سرنگون و تعداد 87 فروند کشتی و متعلقات دریایی دشمن را غرق کند و در پی ابلاغ دستورالعمل‌های سبک و چابک‌سازی این نیرو، توان دفاعی و بازدارندگی خود را از هواپایه، به زمین‌پایه نیز تسری داد.
امیر سرتیپ دوم جوکار با بیان اینکه نیروی پدافند هوایی تا پایان جنگ 668 فروند هواپیمای دشمن را ساقط کرده، اظهار کرد: در طی 2888 روز نبرد میان ایران و رژیم بعث عراق، نیروی پدافند هوایی حسب مأموریت‌های ذاتی و محوله خود، توانست امنیت هوایی و ترانزیتی خطوط هوایی و فرودگاهی کشور را تأمین کرده و از جزیره‌ خارک، به عنوان تنها شریان حیاتی صدور نفت کشور حفاظت کند.
وی در پایان با اشاره به همت و کوشش نیروی پدافند هوایی برای غلبه بر مشکلات علیرغم کمبود امکانات، خاطر نشان کرد: انسجام مردم، فرماندهی داهیانه امام خمینی (ره) و پای کار بودن نیروهای ارتش در تمامی نیروها، از جمله عواملی بودند که سبب شدند کشور با وجود تمام کمبودها و تحریم‌ها، با رشادت، ایثار و جوان‌مردی به پیش برود.