بین الملل

اوکراینی‌ها رفته‌رفته به عهدشکنی آمریکا پی برده‌ و مایوس شده‌اند

اوکراینی‌ها رفته‌رفته به عهدشکنی آمریکا پی برده‌ و مایوس شده‌اند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، ولادیمیر دوبوویک، رییس مرکز مطالعات بین‌الملل در دانشگاه ملی اودسا با اشاره به عهدشکنی آمریکا در دفاع از اوکراین، گفت که اوکراینی‌ها رفته‌رفته از کمک واشنگتن مایوس شده‌اند.

دوبوویک می‌گوید که اقدام بی‌درنگ آمریکا و متحدانش در ناتو برای دفاع از تل‌آویو برابر حمله گسترده موشکی و پهپادی ایران، در مقایسه با بی‌میلی آشکار آنها در تقویت سامانه‌های پدافندی اوکراین در بحبوبه جنگ با روسیه، تفاوت فاحشی دارد.

وی با اشاره به اینکه اوکراینی‌ها رفته‌رفته شروع به ابراز نارضایتی از آمریکا کرده‌اند، گفت: آمریکا در دو سال نخست جنگ با روسیه، نقشی اساسی ایفا کرد اما حالا این نقش به شدت کمرنگ شده است. غرب به‌جای آنکه در ایجاد شبکه پدافند هوایی مشابه آنچه اسراییل در اختیار دارد، به اوکراین کمک کند، تجهیزات جسته و گریخته برای کی‌یف تامین می‌کند.

دووویک مشخصا به کمک آمریکا و متحدانش در ناتو به رژیم صهیونیستی در جریان عملیات تنبیهی تهران علیه تل‌آویو اشاره دارد. جمهوری اسلامی شامگاه شنبه در واکنش به حمله تروریستی رژیم صهیونیستی به کنسولگری تهران در دمشق حملات ترکیبی موشکی و پهپادی گسترده‌ای را علیه اهداف معینی در سرزمین‌های اشغالی انجام داد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این عملیات ده‌ها پهپاد انتحاری از نوع شاهد ۱۳۱ و ۱۳۶ و موشک‌های هایپرسونیک فتاح و سجیل و خرمشهر را علیه اهداف مهمی در سرزمین‌های اشغالی شلیک کرد.

ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین نیز در واکنش به این تحولات، در شبکه «ایکس» نوشت که «اسراییل عضو ناتو نیست و قدرت‌های غربی از لحاظ قانونی ملزم به دفاع از آن نیستند.»

وی نوشت: اگر اوکراین حمایت کامل شرکایش را داشت، حریم هوایی اروپا هم می‌توانست مدت‌ها پیش همان سطح از مصونیت را داشته باشد.

پیش‌تر جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید با اشاره به مشارکت آمریکا در محافظت از تل‌آویو برابر حملات گسترده موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی، در واکنش به این پرسش که آیا آمریکا در جنگ اوکراین نیز اقدام مشابهی اتخاذ خواهد کرد یا خیر، مدعی شد: می‌دانستم که این سوال مطرح می‌شود اما درباره دو جنگ متفاوت، دو حریم هوایی و دورنمای تهدید متفاوت حرف می‌زنیم.