بین الملل

رویت ۱۹ جنگنده و کشتی نظامی چین اطراف جزیره تایوان

رویت ۱۹ جنگنده و کشتی نظامی چین اطراف جزیره تایوان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آنی، وزارت دفاع تایوان امروز یکشنبه با انتشار مطلبی در شبکه‌ های اجتماعی، از رهگیری و مشاهده ۱۱ فروند هواپیمای نظامی و ۸ کشتی نیروی دریایی چینی در اطراف این جزیره خبر داد.

براساس بیانیه منتشر شده ۱۱ فروند از هواپیماهای نظامی چین، خط دریایی و هوایی تعیین مناطق نفوذ میان تایوان و چین در تنگه تایوان را نقض کرده و وارد حریم دفاع هوایی جزیره تایوان شده اند.

وزارت دفاع تایوان همچنین از آماده باش یگان موشکی، نیروهای دریایی و هوایی خود حین رصد ناوها و هواپیماهای چینی خبر داد.

روایت تایوان درباره تحرکات نظامی چین نزدیک این جزیره در شرایطی مطرح شده که در آگوست ۲۰۲۲ اعلام شد که برای نخستین بار پس از سفر «نانسی پلوسی» رئیس وقت مجلس نمایندگان آمریکا به تایپه، ۲ کشتی جنگی متعلق به نیروی دریایی آمریکا از تنگه تایوان عبور کرده اند؛ سفری که به گفته مقامات چین، ناقض سیاست «چین واحد» به شمار می رفت.

این در حالی است که ارتش چین پیشتر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که در پاسخ به سفر هیأت آمریکایی به تایوان، رزمایش نظامی جدیدی در آب‌ها و آسمان اطراف تایوان برگزار می‌کند.

ارتش چین با بیان اینکه «در این رزمایش سلاح‌ها و تسلیحات گوناگون آزمایش خواهد شد»، گفته بود: این رزمایش، اقدام نظامی استاندارد و در پاسخ به تغییر شرایط در تنگه تایوان است.

به فاصله کمتر از ۲ هفته پس از سفر جنجالی پلوسی، چند سناتور آمریکایی و فرانسوی به این جزیره سفر کردند؛ این در حالی است که فرماندار ایالت ایندیانای آمریکا نیز پیشتر وارد تایوان شده بود؛ سفرهایی که پس لرزه‌های بی ثبات کننده آن در منطقه شرق آسیا همچنان ادامه دارد.