بین الملل

نئونازی‌های اوکراینی به‌دنبال اختلال در روند انتخابات روسیه هستند

نئونازی‌های اوکراینی به‌دنبال اختلال در روند انتخابات روسیه هستند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه در نشست اعضای دائم شورای امنیت ملی روسیه با اشاره به تشدید حمله‌های موشکی و پهپادی ارتش اوکراین به مناطق مرزی روزسیه اعلام کرد که «رژیم نئونازی کی‌یف به دنبال اختلال در روند انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه است.»

وی با بیان اینکه «رژیم نئونازی کی یف به دنبال انجام عملیات های مسلحانه است و در تلاش است آن ها را عملی کند» گفت: حملات دشمن به خاک روسیه بدون مجازات نمی ماند و نخواهد ماند. اطمینان دارم ملت روسیه با اتحاد هر چه بیشتر به اقدامات تحریک آمیز پاسخ خواهند داد. ارعاب مردم روسیه غیرممکن است.

پوتین با اشاره به اینکه «دشمن در هیچ محوری موفقیت به دست نیاورده و با تلفات سنگینی مواجه است» افزود: دشمن با اقدامات تحریک آمیز سعی دارد توجهات را از وضعیت واقعی در میدان نبرد منحرف کند.

رییس‌جمهور روسیه در ادامه تشدید حمله‌های موشکی و پهپادی به مناطق مرزی روسیه را از نظر نظامی «بی‌معنا» و از نظر انسانی «جنایت‌کارانه» توصیف و تأکید کرد که این حمله‌های تلاش «رژیم نئونازی اوکراین» برای اختلال در روند انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه است.»

وی همچنین اشاره کرد که در روزهای اخیر « ما شاهد چهار تلاش نافرجام اوکراین برای حمله خرابکارانه در محور بلگورود و یک حمله در محور کورسک برای نفوذ به خاک روسیه بوده ایم» اما «حدود 95 درصد موشک ها و پرتابه های دشمن توسط پدافند هوایی روسیه منهدم می شود.»

کمیته انتخابات فدراسیون روسیه بامداد شنبه در بیانیه‌ای با اشاره به استقبال گسترده شهروندان روسی در روز نخست رأی گیری برای تعیین رئیس جمهور جدید روسیه از میان نامزدها در انتخابات جاری ریاست جمهوری در روسیه اعلام کرد که ۳۵ درصد از شهروندان روسیه در روز نخست رأی گیری برای انتخابات ریاست جمهوری در سرتاسر فدراسیون روسیه شرکت کردند.

پایگاه خبری اسپوتنیک جمعه شب به نقل از کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه اعلام کرد: «بیش از ۳ میلیون نفر در حال حاضر به شکل آنلاین رأی داده‌اند و در مجموع، دست‌کم ۵ میلیون نفر در نظر دارند با این مکانیزم در انتخابات روسیه شرکت کنند.»

کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه همچنین اعلام کرد که فرایند رأی‌گیری روز یکشنبه (۱۷ مارس) به پایان خواهد رسید. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه دیروز جمعه به صورت آنلاین در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور شرکت کرد.

براساس اعلام کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه، در این دوره از انتخابات، یکصدودوازده میلیون و سیصدوده هزار نفر در داخل روسیه و یک میلیون و هشتصد نود هزار نفر از شهروندان این کشور در ۱۴۴ کشور جهان، می‌توانند رأی خود را به صندوق بیندازند.

از بین ۴ نامزد نهایی انتخابات، ولادیمیر پوتین، که به عنوان نامزد مستقل در انتخابات شرکت کرده است، بیشترین شانس را برای نشستن بر کرسی ریاست جمهوری دارد.

«ولادیسلاو داونکوف» ۴۰ ساله، نماینده کنونی مجلس دوماً از حزب «شخصیت‌های جدید»، «لئونید اسلوتسکی» ۵۶ ساله، نماینده مجلس دوماً و رئیس حزب لیبرال دمکراتِ، و «نیکلای خاریتونوف» ۷۵ ساله، معاون حزب کمونیست روسیه با ولادیمیر پوتین رقابت می‌کنند.

این نخستین بار در تاریخ برگزاری انتخابات‌های ریاست جمهوری روسیه است که فرایند اخذ رأی در ۳ روز انجام می‌شود.

ناظران بین المللی از کشورهای مختلف جهان، از جمله جمهوری اسلامی ایران بر روند برگزاری انتخابات روسیه نظارت می‌کنند: بیش از هزار و ۴۵۰ خبرنگار از رسانه‌های داخلی و نیز ۹۰ رسانه بین‌المللی انتخابات ریاست جمهوری روسیه را پوشش می‌دهند.