بین الملل

آتش‌افروزی آمریکا در غزه؛ از سیل سلاح تا کارشکنی در شورای امنیت

آتش‌افروزی آمریکا در غزه؛ از سیل سلاح تا کارشکنی در شورای امنیت

خبرگزاری مهر، گروه بین‌الملل: کشورهای غربی در جریان نسل‌کشی رژیم صهیونیستی در غزه طی ۶ ماه گذشته نقش چشمگیری ایفا کرده‌اند؛ موضوعی که باعث شد رهبر معظم انقلاب در بیانات نخستین روز سال ۱۴۰۳ خود به این مساله بپردازند.

رهبر معظم انقلاب در این روز با حضور در حسینیه امام خمینی (ره) در جمع اقشار مختلف مردم تهران خاطرنشان کرد: «در همان روزهای اوّل تهاجم وحشیانه‌ی رژیم صهیونیستی به مردم غزّه، آمریکایی‌ها مرتّب رفت‌وآمد کردند، اروپایی‌ها یکی پس از دیگری دائماً رفت‌وآمد کردند، همراهی خودشان و پشتیبانی خودشان را از جنایت‌کاران صهیونیست نشان دادند، صریحاً اعلام کردند؛ فقط هم اعلام نبود، سلاح فرستادند، امکانات فرستادند، انواع و اقسام کمک‌ها را کردند. ظلمت دنیای امروز این است؛ ما امروز با این دنیا مواجهیم. این یک نگاه؛ این نگاه از یک زاویه که نشان‌دهنده‌ی وضعیّت دنیای امروز بود.»

اراضی اشغالی انبار تسلیحات آمریکایی

رژیم صهیونیستی از جنگ جهانی دوم تاکنون بیش از هر بازیگر دیگری از کمک نظامی آمریکا بهره‌مند بوده‌است. بر اساس آمارهای موجود، با وجود آنکه تل‌آویو تسلیحات قابل توجهی را از انگلیس، ایتالیا، کانادا و آلمان وارد می‌کند اما ۹۲ درصد آنچه که رژیم صهیونیستی از انواع سلاح‌ها وارد می‌کند، از جانب آمریکا است؛ موضوعی که «ویلیام هارتونگ» نویسنده و تحلیلگر آمریکایی اخیراً در یادداشتی که در وب‌سایت «نیشن» منتشر کرده به آن اذعان می‌کند و می‌نویسد: «زرادخانه اسرائیل و صنعت تسلیحات آن به طور عمده در ایالات متحده ساخته شده و توسط ایالات متحده تأمین مالی می‌شود.»

آتش‌افروزی آمریکا در غزه؛ از سیل سلاح تا کارشکنی در شورای امنیت

‌بنابراین آمریکا که از سال ۱۹۴۸ و تشکیل رژیم جعلی صهیونیستی بزرگترین اعطاکننده کمک‌های خارجی به رژیم بوده و در این مدت سالانه ۳.۸ میلیارد دلار کمک نظامی به تل‌آویو ارائه داده‌است، در جریان جنگ غزه نیز بزرگترین حامی صهیونیست‌ها به شمار می‌رود. همین سیل کمک‌های مالی و تسلیحاتی آمریکا باعث شد تا جنایت‌هایی غیرقابل تصور در این باریکه جغرافیایی به وقوع بپیوندد.

چندی پیش وب‌سایت روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارانوت» در هشتاد و دومین روز جنگ غزه، با انتشار یادداشتی در خصوص کمک‌های نظامی آمریکا به تل‌آویو، حجم این کمک‌ها از زمان جنگ ۱۹۷۳ تاکنون را «بی‌سابقه و در بالاترین سطح» ارزیابی کرد.

آمریکا در نخستین روزهای جنگ علیه غزه، کمک نظامی به مبلغ ۱۴.۳ میلیارد دلار برای پشتیبانی از رژیم صهیونیستی اختصاص داد؛ کمکی که چهار میلیارد دلار آن برای سامانه‌های پدافند هوایی «گنبد آهنین» و «دیوید اسلینگ» رژیم و ۱.۲ میلیارد دلار برای سامانه پدافند هوایی «پرتو آهنین» اختصاص یافت.

در همین راستا بعد از مدت‌ها اختلاف میان دو طیف دموکرات و جمهوری‌خواه در کنگره به تازگی بسته کمک‌های این کشور به ارزش ۹۵ میلیارد دلار برای حمایت از رژیم صهیونیستی، اوکراین و تایوان تصویب شد.

در بازه ۶ ماهه جنگ غزه، تسلیحات ساخت آمریکا به طور گسترده از سوی ارتش رژیم صهیونیستی در این باریکه جغرافیایی مورد استفاده قرار گرفته‌است، اگرچه که دقیقاً مشخص نیست این سلاح‌ها چه زمانی خریداری یا تحویل شده‌اند. از نگاه کارشناسان، بسیاری از تسلیحات مورد استفاده در غزه شامل بمب‌های ۴۵۰ یا ۹۰۰ کیلوگرمی مانند بمب‌های «مارک ۸۴» هستند.

دولت بایدن در ماه مارس اجازه انتقال ۱۸۰۰ بمب ۹۰۰ کیلویی و ۵۰۰ بمب ۲۲۵ کیلویی «مارک ۸۴» را صادر کرد. فروش این بمب‌ها چندین سال پیش توسط کنگره تصویب شده اما تحویل آن‌ها تا ماه گذشته محقق نشده‌بود.

آتش‌افروزی آمریکا در غزه؛ از سیل سلاح تا کارشکنی در شورای امنیت

مقام‌های آمریکایی به تازگی به روزنامه «واشنگتن‌پست» گفته‌اند که وزارت امور خارجه مجوز تحویل ۲۵ جت و موتور جنگنده اف -۳۵ را صادر کرده‌است.

آمریکا از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی تا کنون یک انبار تسلیحاتی در اراضی اشغالی به نام «انبارهای ذخیره جنگ برای متحدین-اسرائیل» را در اختیار دارد.

پس از آغاز بحران اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، ارتش آمریکا مقادیری از گلوله‌های ۱۵۵ میلی‌متری را از این انبار بیرون کشید تا به ذخایر آمریکا در اروپا ارسال کند. با این حال، پس از طوفان الاقصی، مقام‌های نظامی آمریکا در اواخر اکتبر به خبرنگاران گفتند که بسیاری از این گلوله‌های ارسالی به اروپا دوباره به نیروهای ارتش صهیونیست‌ها برگشت داده شده‌اند.

آتش‌افروزی آمریکا در غزه؛ از سیل سلاح تا کارشکنی در شورای امنیت

نکته مهم و قابل توجه دیگر اینکه بر پایه گزارش میانه اسفندماه «وال استریت ژورنال» دولت بایدن از ۷ اکتبر پنهانی از کنگره بیش از ۱۰۰ انتقال سلاح به رژیم صهیونیستی داشته‌است.

وال استریت ژورنال در این گزارش به نقل از مقام‌های آمریکایی نوشت: دولت بایدن رئیس‌جمهور آمریکا بیش از ۱۰۰ انتقال تسلیحات به اسرائیل را سازماندهی کرده‌است، اما تنها به طور رسمی کنگره را از دو محموله انجام شده تحت فرآیند عمده فروش تسلیحات خارجی که معمولاً برای بررسی به قانونگذاران ارائه و سپس به صورت علنی افشا می‌شود، مطلع کرده‌است.

این گزارش اضافه کرد: در هر دو مورد هم دولت از یک قانون اضطراری استفاده کرده که از روند بررسی اجتناب می‌کند. بقیه نقل و انتقالات با استفاده از مکانیسم‌های عمومی کمتری که در اختیار کاخ سفید قرار دارد، تصویب شده‌است. به گفته مقامات فعلی و سابق آمریکا، این موارد شامل برداشت از ذخایر آمریکا، تسریع تحویل‌های تأیید شده قبلی و ارسال تسلیحات در دسته‌های کوچک‌تر است که کمتر از آستانه هزینه‌ای است که دولت را ملزم به اطلاع به کنگره می‌کند.

بر اساس «قانون کنترل صادرات تسلیحات»(AECA)، رئیس‌جمهور آمریکا باید ۳۰ روز تقویمی قبل از اینکه دولت بتواند گام‌های نهایی را برای پایان دادن به فروش نظامی شامل تجهیزات دفاعی اصلی به دولت‌های خارجی بردارد، به طور رسمی به کنگره اطلاع دهد.

افراد مطلع به روزنامه «واشنگتن‌پست» گفته‌اند که در میان سلاح‌های فروخته شده پنهانی از کنگره، مهمات هدایت شونده نقطه‌زن، بمب‌های با کالیبر کوچک، راکت‌های سنگرشکن وجود داشته‌اند.

کارشکنی آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل

آمریکا که در عرصه میدانی با ارسال انواع سلاح‌های مرگبار به رژیم صهیونیستی آتش‌افروزی می‌کند، در صحن شورای امنیت یک همواره یک مانع جدی در برابر برقراری آتش‌بس بوده‌است.

آمریکا تاکنون سه پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت مبنی بر استقرار آتش‌بس در غزه را وتو کرده‌است. در مقابل، روسیه و چین نیز تاکنون دو بار، پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا در مورد غزه را وتو کرده‌اند؛ قطعنامه‌هایی که تنها متمرکز بر منافع عبری-غربی بودند.

آتش‌افروزی آمریکا در غزه؛ از سیل سلاح تا کارشکنی در شورای امنیت

سومین مورد که آمریکا پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی الجزایر را وتو کرد ۲۰ فوریه ۲۰۲۴ (اول اسفندماه ۱۴۰۲) بود. این قطعنامه ۱۳ رأی مثبت شورای ۱۵ عضوی امنیت را کسب کرد اما نماینده آمریکا با مخالفت با آن، موجب تصویب نشدن آن یا همان وتوی قطعنامه شد. انگلیس دیگر عضو شورای امنیت نیز به آن رأی ممتنع داد.

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در توجیه مخالفت و وتوی آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل برای سومین بار با قطعنامه پیشنهادی برقراری آتش‌بس فوری در غزه، مدعی شد که این قطعنامه «مذاکرات حساس» جاری درباره آزادی «گروگان‌ها» با حماس را به خطر می‌اندازد!

لازم به ذکر است که یک قطعنامه برای تصویب در شورای امنیت نیاز به ۹ رأی بدون مخالفت یا همان وتوی پنج عضو دائم این شورا (آمریکا، انگلیس، روسیه، چین و فرانسه) دارد.

در نهایت شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه ۲۵ مارس (۶ فروردین) خواستار آتش‌بس فوری میان رژیم صهیونیستی و حماس در ماه مبارک رمضان و آزادی سریع و بدون قید و شرط همه اسرا شد؛ قطعنامه‌ای که پیش‌نویس آن را ۱۰ کشور عضو شورای امنیت پیشنهاد داده‌بودند.

این قطعنامه رأی ممتنع آمریکا و نیز رأی مثبت ۱۴ عضو این شورا را به دست آورد و به این ترتیب نخستین قطعنامه آتش‌بس از آغاز جنگ حاضر در باریکه غزه به تصویب رسید.

آمریکا از این جهت به قطعنامه اخیر شورای امنیت رأی ممتنع داد که در آن خبری از «آتش‌بس پایدار و دائمی» نبود و «آتش‌بس فوری» مورد تاکید قرار گرفته‌بود. این قطعنامه تا کنون از سوی رژیم صهیونیستی اجرایی نشده و حتی نتانیاهو در اعتراض به رأی ممتنع نماینده آمریکا، سفر برنامه‌ریزی شده خود و هیأت همراه وی را به واشنگتن لغو کرد.

طنز تلخ ماجرا به مواضع عجیب مقام‌های کاخ سفید در زمینه اجرای قطعنامه برمی‌گردد. «متیو میلر» سخنگوی وزارت خارجه این کشور در پی تصویب قطعنامه برقراری آتش‌بس فوری و خشم رژیم صهیونیستی، در حالی که همه بازیگران از جمله اتحادیه اروپا خواستار اجرای فوری قطعنامه هستند، ادعا کرد «این قطعنامه الزام‌آور نیست.»